Şıra
Şıra

Şıra (SRB19651451)

Fiyat : ₺68,50(KDV Dahil)

En çok tercih edilen şıra çeşitlerinden biri olan üzüm şırası, özellikle ağır yemekleri dengelemek için idealdir. (15. yy)

Şıra dendiğinde ilk akla gelen üzüm şırasıdır. Koyu ve iştah kabartıcı rengiyle diğer şıra çeşitlerine oranla daha tercih edilendir.

İçerik

Şıralık kırmızı üzüm, sarı üzüm ve ya sultaniye, limon ve mor havuçtan oluşmaktadır.  

Şifaları
- İçinde bulunan şeker kana hızla karıştığı için iyi bir enerji kaynağıdır
- Üzüm kabuklarının içerisinde yüksek miktarda resveratrol maddesi yer aldığından güçlü bir antioksidan görevi görür
- Sindirim sistemini rahatlatır

Not
Buzdolabında +4 derecede muhafaza edilmesi zorunludur. Şerbetler kesinlikle güneş ışığı görmemelidir. Oda sıcaklığında tutulmamalıdır. Son kullanma tarihi üretim tarihinden itibaren 90 gündür. Kapak açıldıktan sonra dört gün içerisinde tüketilmesi gerekir. 
Doksan günden sonra şerbetin kapağını açtığınızda köpürmüyorsa fermantasyona uğramamıştır. Fermantasyona uğramış bir şerbeti de kaygı duymadan tüketebilirsiniz, çünkü hiç bir ürünümüzde mısır şurubu, glikoz ve ömür uzatıcı gibi katkı maddeleri kullanmıyoruz. Fermantasyona uğramış ürünün tek farkı tadının ekşimtırak olmasıdır.

“Bozacının Şahidi Şıracı” 
Asırlardır dilden dile aktarılan bir atasözüdür. Atasözünün anlamı ve açıklaması; Aynı işi yapan kişiler birbirini korur anlamına gelen bu söz dizisi, 1870 yılında bozanın tanınmasıyla daha da söylenir olmuştur. Kışın boza, yazınsa şıra sıkça tüketilirdi. Bu cümlenin halk arasında söylenmesi bir nevi mevsim geçişlerini haber etmektedir. Başka bir anlatıma göre de; çok eskiden boza da şıra da sarhoşluk etkisini veren içecekmiş. Bu içeceklerin satışı yasaklandığı dönemde boza satıcısı ve şıra satıcısı birbirini korur kollarmış. Ani bir teftiş yapılacağı zaman bozacı şıracıyı, şıracı da bozacıyı korumakla görevliymiş.